Љубов и Секс

Со кои секс пози најмногу се трошат калории?

Со кои секс пози најмногу се трошат калории?

Во половина час секс се трошат околу 150 калории, но бројката може да биде и поголема, зависи од позата.

Со многу интензивен, жесток секс може да потрошите дури 350 калории, што е еднакво како половина час да сте трчале на лента. Најмногу мускули во телото активира најкласичната, мисионерска поза, но тоа важи само за мажите.

Со бакнување се трошат одреден број калории, поточно околу 68 за еден час. Можеби ова не ви изгледа многу, но секоја потрошена калорија е важна.

Калории се трошат и со орален секс, за половина час може да потрошите околу 100 калории што е исто како половина час одење или 15 минути вежбање во теретана. Според секс експерти, кога жените ќе доживеат оргазам трошат повеќе калории од оние кои не свршуваат. Затоа, потрудете се водењето љубов секогаш да се исплати.

Уште еден интересен детаљ е што за време на сексот мажите губат повеќе калории од жените затоа што имаат поголема мускулна маса.

Колку калории се трошат во текот на половина час секс пресмета личниот тренер Шарлин Киардело, пренесува „Daily Star“.

Позата кога таа е горе

Во овој случај, жената просечно троши 122 калории, а повеќе калории ќе потроши ако не седи на партнерот туку клечи. Тоа го зголемува бројот на потрошени калории на 172. Мажите трошат многу малку калории во оваа поза.

Мисионерска поза

Во оваа поза, мажот за половина час секс со умерено темпо троши 143 калории, а жената само 44. Ако жената сака повеќе да потроши, треба да го крева задникот кон партнерот и да го спушта, следејќи го неговиот ритам.

Доги стајл

Во оваа поза жената просечно троши 98 калории, а мажот 151. Доколку жената сака да изгуби повеќе, треба со рацете да се потпре на ѕид и на тој начин ќе потроши 118 калории.

Ако мажот сака да согори повеќе калории (до 211), треба да го забрза темпото.

Кога нејзините нозе се горе

Жената во оваа поза троши 116 калории и ја зголемува флексибилноста на мускулите, додека мажот може да согори 127 калории.

Лажица

Оваа поза не е премногу активна, со неа тешко се трошат калории. И мажот и жената се на страна, тој е зад неа. Со ваквиот начин на водење љубов, жената троши 103 калории, а мажот 113.

Извор: Кајгана.мк