Радио Милева
попозната од вељко...

Снаата на Цеца била репрезентативка на Србија: Богдана Родиќ била голем талент, но преку ноќ и без образложение се откажалка од кошарката (ФОТО)

Снаата на Цеца била репрезентативка на Србија: Богдана Родиќ била голем талент, но преку ноќ и без образложение се откажалка од кошарката (ФОТО)

Свадбата на синот на Цеца, Вељко Ражнатовиќ и неговата избраничка, сега веќе сопруга, Богдана Родиќ привлече големо внимание во целаокупната, па и во спортската јавност.

Спортските медиуми кои пишуваат дека снаата на Цеца важела за голема спортска надеж сооглед што во не така далечното минато била кошаркарка и тоа младинска репрезентативка на Србија.

Богдана во младинските категории настапувал со број 17 на дресот за тимот на Радивој Кораќ. Во 2015 година забележале одличен резултат во Регионална лига за жени и учество во финале на Купот “Милан Цига Васојевиќ“.

 

Таа најголем успех го остварила во дресот на јуниорската репрезентација на Србија 2013 година, на Европското првенство кога репрезентативките освоиле сребрен медал.

За време на кариерата доживеала две тешки повреди на колената, но успешно се враќала на паркет и продолжила да реди успеси. Сепак, во 2015 решила и покрај одличните резултати да објави крај на кариерата на општо изненадување на сите.

 

Останати вести од Радио Милева