Радио Милева

Смеете да јадете чоколадо: Ова е диетата со која Адел изгуби 45 килограми!

Смеете да јадете чоколадо: Ова е диетата со која Адел изгуби 45 килограми!

Покрај тоа што следеше специјална диета, Адел и тренираше, но нејзините тренери се согласуваат дека 90 проценти од резултатите се должат на диета.

Покрај Адел, диетата Sirtfood ги излуди некои други познати личности како Пипа Мидлтон и поранешниот боксер Дејвид Хеј. Накратко, поентата е да се консумира храна што го стимулира производството на ензими наречени сиртуини. Имено, истражувањето откри дека тие го забрзуваат согорувањето на калории, го намалуваат апетитот, го забрзуваат метаболизмот и го намалуваат воспалението, што е клучот за слабеење.

Многу луѓе тврдат дека ја обожаваат оваа диета затоа што е дозволена храна како вино и чоколадо. Зад Sirtfood се Ајден Гогинс и Глен Матен. Диетата трае три недели и е поделена во две фази.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adele (@adele)

Прва фаза:

Ограничете се на три зелени сокови на Sirtfood кои содржат кељ, рукола, магдонос, целер, зелено јаболко, сок од лимон и зелен чај и еден оброк Sirtfood. Ова ќе ви овозможи да внесете 1000 калории дневно. Во следните четири дена, пијте два зелени сокови од Sirtfood и јадете два оброка на Sirtfood, со што внесувате 1.500 калории дневно.

Втора фаза:

Ова е фаза на одржување и трае 14 дена. Во текот на две недели потребно е да јадете три оброци за Sirtfood во текот на денот и да пиете еден зелен сок од Sirtfood. По три недели нема план да се следи. Ако сакате да продолжите, вклучете што е можно повеќе оброци со храна Sirtfood во вашата дневна рутина. Се препорачува и физичка активност од 30 минути пет дена во неделата, иако ова не е во фокусот на овој пристап кон губење на тежината. Оброците се состојат од храна што го содржи претходно споменатиот протеин сиртуин. Тоа се урми, боровинки, кафе, кељ, рукола, магдонос, целер, зелени јаболка, соја, јагоди, чоколадо со 85 проценти какао и куркума.

Иако има многумина кои ја фалат оваа диета, таа има и свои негативни страни. Експертите велат дека е доста ограничувачка.

„Со внесување на само 1000 калории, многу луѓе ќе останат гладни. И ако дозволената храна не е на нивната листа на омилени, тие би можеле да копнеат за храна уште повеќе. Три недели апстиненција може да доведе до прејадување, особено за време на втората фаза од диетата “, вели др. Каролина Аповијан.

„Исто така, секој план за исхрана што не вклучува здрава количина на протеини, како што е првата недела од диетата Sirtfood, може да резултира со губење на мускулите и забавување на метаболизмот. Сметам дека здравата и урамнотежена исхрана, која вклучува протеини, разновидно овошје и зеленчук, како и житарки од цели зрна, е најздравиот и најодржливиот начин за губење тежина и одржување тежина “, заклучува таа.

Останати вести од Радио Милева