Радио Милева
арамиски трофеј или урбан мит?

Скапоцениот гердан со дијаманти кој Цеца наводно го носела украден од страна на Аркан: Сопственичката го забележала во емисија

Скапоцениот гердан со дијаманти кој Цеца наводно го носела украден од страна на Аркан: Сопственичката го забележала во емисија

Урбан мит кој се прераскажува со години…

Жеjко Ражнатовиќ Аркан, основач на паравоената формација Српска доброволна гарда и пејачката Светлана Ражнатовиќ Цеца се пар кои се инспирација за многу урбани легенди, а една од нив го привлекува вниманието на јавноста.

Станува збор за гостувањето на контроверзниот Аркан и српската фолк дива Цеца во емисијата Минимаксвизија, чиј домаќин беше познатиот водител Милован Илиќ Минимакс. Тогашните соружници Аркан и Цеца биле неколку пати во оваа емисија, а некои тврдат дека во една емисија во програмата била вклучена и гледачка, што ги шокирала гостите со нејзината изјава. Иако постојат различни верзии на овој настан, во повеќето верзии жената преку телефон вели дека дијамантскиот ѓердан што го носи Цеца во емисијата го украл Аркан од нејзината мртва сестра (иако некои тврдат дека тоа била нејзината ќерка), по што во студиото настапи „тишина“.

Проблемот со овој настан е што снимањето на шоуто не може да се најде скоро никаде, иако има снимки од други изданија на „Минимаксвизија“ во кои гостуваат Цеца и Аркан. Се вели дека по наредба на Аркан, видеото е тргнато, ама пола Србија и Балканот ја гледаше току таа емисија и сведоци се на сето она што го кажала гледачката. Покрај тоа, има толку многу различни верзии на оваа приказна која стана само уште еден урбан мит.

Останати вести од Радио Милева