Радио Милева
млада баба

Сите мислат дека има 35 години, но таа е дупло постара: Славната дизајнерка славеше роденден и со годините сите ги остави во чудо (фото)

Сите мислат дека има 35 години, но таа е дупло постара: Славната дизајнерка славеше роденден и со годините сите ги остави во чудо (фото)

Една од најпознатите модни дизајнерки за венчавки, Вера Ванг, чие име стана речиси синоним за раскошни невестински фустани, има 73 години.

Луѓето не можат да поверуваат дека таа уметница е родена 1949 година, бидејќи изгледа неверојатно!

Иако Ванг обично се поврзува со венчаници, таа ја започна својата кариера со историја на уметност, која ја студираше на престижниот колеџ Сара Лоренс. Како дете и тинејџер, тренирала, меѓу другото, балет и уметничко лизгање. Таа беше сфатена како особено талентирана натпреварувачка (заедно со нејзиниот партнер, таа го зазеде петтото место во конкуренција на јуниорски парови на првенството на САД во 1968 година).

Спортот не се покажа како нејзин повик, но таа многупати се враќаше на лизгалиштето, а не како лизгачка. Таа има дизајнирано костими за познати личности како Ненси Кериган и Мишел Кван, меѓу другите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vera Wang (@verawang)

Нејзината следна станица на патот кон ѕвездите беше американскиот „Vouge“ – таа помина 15 години во магазинот пред да ја напушти работата во медиумите за да стане дизајнер за Ралф Лорен. Од каде инспирацијата за венчаниците во нејзиниот живот? Како што признава во едно од интервјуата, од … фрустрација.

Кога се омажи за својот долгогодишен партнер Артур Бекер во 1989 година, беше крајно обесхрабрена од малиот избор на модели на фустани достапни во тоа време. Ванг одлучила да ги преземе работите во свои раце и сама го скицирала дизајнот на фустанот од соништата, кој потоа го направила доверлива шивачка. Фустанот на Вера чинел дури 10.000. долари, но вредеше. Тогаш го открила својот повик во животот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vera Wang (@verawang)

Две години подоцна, таа го отвори својот прв бутик во ексклузивниот хотел Carlile на авенијата Медисон во Њујорк. На прашањето во едно од интервјуата за тоа како е да се започне кариера во нова индустрија по 40 години, таа одговори: „По 40? Можеби можев да започнам кога имав 20 или 30 години, но мислам дека во тоа време немаше да го имам потребното знаење за да бидам ефективна во бизнисот“.

Сега како 73-годишна жена не успорува. На 27 јуни таа го прослави роденденот со своите пријатели. На фотографиите на Инстаграм, го гледаме Ванг во јоргован мини-сет. Дизајнерката веројатно би се насмеала на секој што ќе каже дека не е соодветно да се носи мини здолниште во седумдесеттите. Таа го избра овој крој и изгледаше неверојатно!

фото: Инстаграм принтскрин

Останати вести од Радио Милева