Радио Милева
посветен на религијата?

Синот на Вики Миљковиќ станува свештеник?

Синот на Вики Миљковиќ станува свештеник?

Пејачката Виолета Вики Миљковиќ и нејзиниот сопруг Драган Ташковиќ Ташке имаат четиринаесетгодишен син кој е многу успешен во тенисот, но и многу посветен на црквата.

Според медиумите, постои можност наследникот на пејачката да се запише на Богословски факултет.

– Андреј успешно се занимава со белиот спорт и тоа сите го знаат, но во последните години, иако е тинејџер, се повеќе се интересира за црквата и православната вера, што не е својствено за неговата генерација во денешно време – вели извор. и додава:

– Вики и Ташке се од традиционални семејства и така го воспитале Андреј. Најмалку еднаш годишно ги празнуваат сите верски празници, крштевки, пост и причест. Љубовта кон православието Андреј ја стекнал уште од најраното детство. Со Виолета и Драган редовно оди во црква, а свештеничкиот позив толку му се допаднал што почнал да помага и со литургии. Овој Божиќ му се исполни големата желба, па служеше на полноќна литургија во храмот Свети Сава.

– Вики ретко зборува за својот син во јавноста, но изворот наведува дека е многу горда на него.

-Виолета нема потреба да се меша во изборите на Андреј и без разлика што тој се уште е многу млад, таа ги поддржува сите негови одлуки и желби. Така беше кога реши да игра тенис, така е и сега кога многу го интересира религијата. Вики и Ташке беа воодушевени и горди на него кога го видоа во министерска униформа со свеќи, бидејќи посветено им помага на студентите по теологија и оние кои се подготвуваат за тие студии за време на овогодинешната Божиќна литургија. Немаше да ме чуди Андреј да реши да оди во Средно богословско училиште, по што ќе се запише на Богословскиот факултет. За Вики и Ташке тоа не би било ништо ново и сигурен сум дека би го поддржале во таа одлука – заклучува изворот.

Вики накратко ги потврди овие наводи. – За нас тоа не е ништо ново бидејќи Андреј помага во црквата од тригодишна возраст. Тоа е се што можам да ви кажам – рекла Вики.

фото: инстаграм/вики миљковиќ

Останати вести од Радио Милева