Радио Милева
вистина

Синот на Марина Туцаковиќ проговори за наводниот скандал кој се случил на погребот и дека ја избркал Цеца: „Ги замолив да се приближат кога ќе заврши церемонијата“

Синот на Марина Туцаковиќ проговори за наводниот скандал кој се случил на погребот и дека ја избркал Цеца: „Ги замолив да се приближат кога ќе заврши церемонијата“

Синот на Марина Туцаковиќ, Милан Лача Радуловиќ во исповед по 40 дена од смртта на текстописецот проговори за наводниот скандал кој се случил на погребот.

Имено, како што пишуваа тогаш медиумите, Лача побарал од Цеца Ражнатовиќ, Саша Матиќ и Милан Калиниќ да не се приближуваат до гробот.

„Вие не се приближувајте, другите може“, наводно изјавил Лача.

Тој се огласи по овој повод и ја откри вистината.

„Работата беше многу едноставна: одлучивме да дојдат најблискиот круг на луѓе, кои ќе бидат во капелата, а пред тоа доаѓаа луѓе да изрзат сочувство. И нив ги замоливме да ги почитуваат правилата – да нема ракување и бакнување, без бакнување на ковчегот.Имаме и обезбедување кое им кажуваше да не го прават тоа, и луѓето послушаа. Во еден момент, се појави свештеникот и ја затворивме капелата каде се одржа опелото“, започна Лача.

„После тоа започна поворката и погребот, всушност, процесот се уште не беше завршен, јас се појавив пред луѓето и ги замолив да го остават само цвеќето, да се приближат до гробот и да се простат од Марина кога ќе заврши церемонијата. И тоа беше тоа. Не ги читав тие приказни за скандалот на погребот, само читав она што ќе ми праќаа луѓето. Потоа преку Твитер се огласив поради моите пријатели за да немаат стрес и да не се нервираат и да не доживуваат некој стрес и нервоза, не ни треба“, вели синот  на Туцаковиќ.

За потсетување, Марина Туцаковиќ почина на 19 септември по тешката борба со опасната болест. Таа последните денови и беше позитивна на коронавирус, но ја загуби битката.

фото: александар јовановиќ циле/инстаграм/милиграмофициал/горан тодоровиќ/снежана крстиќ/рас србија/принтскрин

Останати вести од Радио Милева