Радио Милева
болките на животот

Синот и починал два часа по породувањето: Сузана Манчиќ проговори за најтешката животна траума

Синот и починал два часа по породувањето: Сузана Манчиќ проговори за најтешката животна траума
фото:сузана манчиќ/принтскрин/инстаграм

Сузана Манчиќ еднаш зборуваше за своето детство, смртта на родителите, трите абортуси и губењето на достоинството по објавувањето на домашно видео во јавноста, кое најмногу ја погоди.

„Во животот има многу малку среќни моменти и во нив треба да се препознаат и да се уживаат. Ми се чини дека ја влечев среќата. Се разбира, несреќата е неизбежна. Од мали нозе имав моменти кога кожата ќе ме болеше од страв ако задоцнам 10 минути дома затоа што ме чекаше татко ми. Беше ужасен и многу строг. Подоцна следеа лоши моменти, не беше ништо страшно. Да речеме, слатко е за една млада девојка, дека мојот најстрашен роденден беше кога наполнив 23 години. На 23 години се претпоставуваше дека потоа ќе завршиме средно училиште, па факултет, па се вработивме, па ќе се венчаме, ќе имаме деца и тоа ќе биде крај на животот“, изјави таа за „Блиц“.

„Сè уште ја имам кариерата што ја имав, но пред се бев југословенска ѕвезда. Се што треба да ти се случи, ти се случува. Дечко ти те остава пред свадба, ги губиш родителите, се мажиш и сакаш деца, па губиш еднаш, па два пати, па три пати. Сето тоа се тешки моменти кои го придружуваат секое живо суштество. Треба да се помириме со загубата и да ја преболиме, тоа е голема работа. Кога ќе те фрлат, кога ќе паднеш во кал, колената ти крварат, треба длабоко да дишеш, да се сетиш кој си, што си, стани и продолжи понатаму“, рекла Сузана.

Голема трагедија ја снашла кога во шестиот месец од бременоста родила син кој потоа починал.

Го изгубив по два часа, можеби и еден час.“ Кога дојде тој педијатар и рече: „Не се надевај“. И таму застанав и реков: „Во ред, нема да се надевам, готово е“, рече Манчиќ.

Постарата ќерка на Сузана Манчиќ, Теодора Куниќ, тајно се омажи за 20 години постар бизнисмен во Лас Вегас, но по извесно време се разведе.

фото:сузана манчиќ/инстаграм

Останати вести од Радио Милева