Радио Милева
емотивно

Синди – Моделс откри дека трпела семејно насилство, а не и било дозволено да си ја види ниту ќерката (фото)

Синди – Моделс откри дека трпела семејно насилство, а не и било дозволено да си ја види ниту ќерката (фото)

Ивана Стаменковиќ Синди, поранешната членка на групата Моделс, со поранешниот сопруг Никола Павловиќ, ја има ќерката Петра, над која со години водеа битка за старателство.

Кога се запознале и биле во врска четири години, Ивана, како што самата раскажа во емисијата „На терапија со Славица Ѓукиќ Дејановиќ“, гледала се низ розови очила, иако имало работи кои давале показател дека се не е идеалено меѓу нив.

По раѓањето на нејзината ќерка Петра, се се променило, а како што Ивана Стаменковиќ раскажала, нејзиниот тогашен сопруг станал насилник за кого не можела да верува дека ќе го добие старателството над нејзината ќерка, па за сето тоа како и за деновите што ги поминува со ќерката, и многу други детали од нејзиниот живот, открила таа во емисијата.

– Никола го запознав кога имав дваесет и шест години, кога се вратив од странство каде работев како модел. Беше четири години помлад од мене, тогаш имаше дваесет и две, дваесет и три години. Се забавувавме четири години, останав бремена и решивме да се венчаме – искрено и рекла Ивана Стаменковиќ на Синди, а потоа опишала како изгледало се во првите години од нивната врска.

– Бев толку слепо заљубена. Сето тоа изгледаше убаво, јас бев заљубена и не гледав некои проблеми и некои можни маани и нашите несогласувања. Сè беше некако низ розови очила, како што велат. Додека се забавувавме имаше индиции дека за некои работи нема да се согласуваме, но јас тоа не можев да го видам во тој момент. Се оженив и ја родив Петра една година подоцна. Тогаш имав триесет и една година, но тогаш почнаа проблемите во бракот кои на јавноста и се познати. Трпам семејно насилство – изјави Ивана.

Многу ми е жал што сега масовно се случува и е најнормално мајките да го загубат старателството над своето дете, иако мислам дека е најважното, а ова ќе го кажете и како психијатар, да биде во контакт со мајката за оние првите пет, шест, седум, осум години – рече Ивана, на што Славица се надоврзала на одговорот:

– Со двајцата родители, но најчесто се доделува на мајката. Многу е важно детето да има и татко и мајка, а на десетгодишна возраст девојчето сама одлучува со кој родител сака да биде ако нејзиното психичко и физичко созревање е во склад со нејзината возраст.

Фото: Принтскрин/ Инстаграм

Останати вести од Радио Милева