Радио Милева

Шолак и Саша Поповиќ наводно губат 2,8 милиони евра поради „Ѕвездите на Гранд“?!

Шолак и Саша Поповиќ наводно губат 2,8 милиони евра поради „Ѕвездите на Гранд“?!

Обожавателите на музичкото талент шоу „Ѕвезде Гранда“ ќе мора да бидат трпеливи уште малку, бидејќи и покрај тоа што неделава почна да се снима 16-та сезона, се уште е неизвесно која српска телевизија ќе го емитува изборот на новата пејачка ѕвезда.

Во временскиот дел на ТВ Прва, кој претходните осум години беше резервиран за „Ѕвезде Гранда“, почна да се емитува „Никад није касно“.

Договорот на Гранд продукција со ТВ Прва официјално истекува на 30 октомври годинава, дознава Ало.рс, а новиот радиодифузер на јавноста ќе и биде познат дури по овој датум. Извор близок до продукцијата за Ало открива детали од оваа драма.

– Причината што „Ѕвезде Гранда“ ја започнува оваа телевизиска сезона без потпишан договор со радиодифузерот лежи во финансиите – започнува изворот и додава:

– Музичкото шоу е во сериозен финансиски проблем бидејќи до сега добивале по 70.000 евра по епизода од ТВ Прва, а бидејќи просечно се емитувале по 40 емисии по сезона, тоа значи дека Гранд продукција инкасирала 2,8 милиони евра годишно во периодот. од септември до месец јуни.

Изворот ја наведува и главната причина зошто ТВ Прва веќе немала интерес и желба да ја плати „Ѕвезде Гранда“ со толкава сума на пари.

– Иако последната 15-та сезона забележа висока гледаност, сепак беше за 30 отсто помалку гледана во однос на 14, и поради таа причина ТВ Прва не сакаше да ги плати емисиите од новата сезона според условите од стариот договор, бидејќи таа пресметка не се исплати – објаснува изворот кој сакаше да остане анонимен.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Zvezde Granda (@zvezdegranda)

– „Јунајтед Медиа“, чиј сопственик е Драган Шолак, го купи Гранд продукција од Лепа Брена и Саша Поповиќ за 30 милиони евра, а последната трансакција е платена во јуни 2021 година. Како креатори и сопственици на овој музички концепт, за нив е исклучително важно „Ѕвезде Гранда“ да се емитува на една од националните фреквенции за да не се емитува само на нивниот кабелски оператор. Жирито во состав Цеца Ражнатовиќ, Снежана Ѓуришиќ, Вики Миљковиќ, Ана Бекута, Марија Шерифовиќ, Александар Милиќ Мили, Ѓорѓе Давид и Драган Стојковиќ Босанац остана непроменети, како и правилата на натпреварот.

– Сите телевизии со национална фреквенција сега се во оптек и оваа музичка емисија може да заврши на една од нив. Челниците на Гранд преговарале и со Жељко Митровиќ, но тој им понудил многу помала сума пари по емисија отколку што им давала ТВ Прва. Имено, Митровиќ наводно рекол дека ќе им дава и приходи од реклами, но само од оние клиенти што ги носи Гранд како медиумска компанија – вели изворот, а презентацијата ја завршува со информацијата дека во преговорите е вклучена и РТС, на која „Ѕвезде Гранд“ никогаш не се појави.

Оваа ситуација докажува дека во српскиот шоубизнис се е дозволено и возможно.

Брена и Саша не преговараат за радиодифузерот. За состојбата со новиот радиодифузер зборуваа и поранешните сопственици на Гранд продукција.

– Нашите сопственици преговараат, ќе знаеме за ден, два-три. Брена и јас го продадовме Гранд и не преговараме. На Гранд сум како член на жирито, да подготвам се, а кога е во прашање натпреварот, јас сум најодговорен. Кога станува збор за договорот, се занимаваат новите сопственици, тие треба да се договорат кој ќе биде радиодифузер, но ние ќе бидеме на една од националните телевизии – изјави Саша Поповиќ пред почетокот на снимањето на првата емисија од 16-тата сезона.

– Не би сакала да давам изјави бидејќи повеќе не сум дел од Гранд, но не се сомневам дека „Ѕвездите на Гранд“ ќе се гледаат каде и да се емитуваат – изјавила кратко Лепа Брена.

фото:E-Stock/ATA Images

Останати вести од Радио Милева