Радио Милева
тајниот живот на принцезата

Серијата „Круна“ откри шокантни детали: Принцезата Дајана четири пати се обидела да се самоубие и бремена се фрлила од скалите

Серијата „Круна“ откри шокантни детали: Принцезата Дајана четири пати се обидела да се самоубие и бремена се фрлила од скалите

Принцезата Дајана четири пати се обидела да си го одземе животот додека била во брак со Чарлс. Ова се наведува во неколку документарни програми и биографски книги, кои, додуша, таа никогаш не ги овластила.

Познато е дека нејзиното ментално здравје било нарушено, дека се борела со булимија и депресија и дека е несреќна, а близок пријател еднаш открил дека Лејди Ди во бракот со принцот влегла со психолошки проблеми и трауми кои ги носела од рано. детството, поради разводот на нејзините родители.

Беше очајна и поради аферата на Чарлс со Камила. Петтата сезона на серијата „The Crown“ се занимава со обид за самоубиство, за кој Дијана наводно зборувала лично.

Пред пет години, книгата „Дијана: Нејзината вистинска приказна“ ја објави угледниот публицист Ендрју Мортон, врз основа на снимки од нејзиниот аудио дневник, кој почнала да го води во 1991 година, кога конечно си признала дека  во тој брак цело време биле тројца. Таа минуваше низ вистински пекол, уште од самиот почеток. Но, не била виновна свекрвата, кралицата Елизабета, туку што тој ја имал аферата, нејзиниот сопруг Чарлс.

– Кога бев во четвртиот месец од бременоста со Вилијам, се фрлив по скалите обидувајќи се да го привлечам вниманието на мојот сопруг. Сакав да ме слуша. Пред тоа му кажав дека сум очајна, плачев, но тој ми одговори дека се преправам. Тој отиде да јава. Затоа се фрлив по скалите. Кралицата излезе преплашена, трепереше, беше многу исплашена. Не го изгубив бебето, но имаше модринки на стомакот. Кога Чарлс се врати, само ме игнорираше.

Снимката, вели авторот на книгата, е автентична.

фото:Guliver Getty Images/Profimedia

Останати вести од Радио Милева