Радио Милева

Сенидах нема да настапува на Евровизија: Еве што се случило и кој ќе оди наместо неа

Сенидах нема да настапува на Евровизија: Еве што се случило и кој ќе оди наместо неа
фото:сенидах/инстаграм

Изминатото лето се пишуваше за наводната одлука на словенечкиот национален тим за селекција на Евровизија, дека пејачката Сенидах (34) ќе ги претставува на годинешниот музички натпревар во Холандија.

Сепак, тоа нема да се случи, затоа што на крајот беше решено, како и минатата година, Словенија да избере претставник следниот месец на сличен метод како оној на Србија преку „Беовизија“, а Сенидах нема да се натпреварува на овој начин.

12 учесници ќе се натпреваруваат за билет за Ротердам во рок од три недели, на 22 февруари, вклучувајќи ги Ана Соклиќ, Божидар Волфан Волк, Гаја Престор, Имсет, Клара Јазбек, Лина Кудузовиќ, Манка Берлец, Симон Вадњал, Тинкара Ковач, Инмате,. паравани Виолет и Сашка.

фото:сенидах/инстаграм

Потсетување, Сенидах е моментно една од најпопуларните музичари во регионот, имаше желба да го испроба најстариот музички натпревар, а во 2014 година беше на чекор да успее во тоа. Со својот бенд „Мuff“ тогаш го освои второто место на словенечкиот натпревар за песна на Евровизија.

Останати вести од Радио Милева