Радио Милева
во негова чест

Семејството ја исполни најголемата неостварена желба на Метју Пери: Многу луѓе ќе бидат благодарни за ова

Семејството ја исполни најголемата неостварена желба на Метју Пери: Многу луѓе ќе бидат благодарни за ова

Познатиот актер Метју Пери беше погребан на 3 ноември, опкружен со семејството, најблиските пријатели и легендарната екипа од серијата „Пријатели“.

Семејството на Метју Пери се јави еден месец од неговата смрт. За магазинот People тие зборуваа за фондацијата Метју Пери, со која сакаат да му оддадат почит на починатиот актер.

Актерот отворено зборуваше за неговата борба со зависноста во текот на неговиот живот, а семејството се надева дека Фондацијата ќе им помогне на другите кои се борат со истите работи.

– За нас како семејство е важно да го почитуваме наследството на Метју. Потенцијалот што Фондацијата Метју Пери го има да им помогне на оние кои страдаат од оваа болест е нешто што со гордост го носиме на светот – изјавија од семејството пренесува Page Six.

Кејт Морисон, очувот на Метју, ги охрабри обожавателите да донираат за Фондацијата.

– Ова не е нешто што обично го правам, но оваа година е поинаку. Направете што можете, би ви бил благодарен – напиша тој на социјалната мрежа „Х“.

Пред неговата прерана смрт, ѕвездата на „Пријатели“, која со децении се бореше со зависноста од алкохол и дрога, планираше да основа фондација за поддршка на оние кои страдаат од злоупотреба на супстанции. Откако Метју почина, неговото семејство реши да ја оствари оваа цел во негова чест.

Фото: Принтскрин/Twitter/mattyperry4

Останати вести од Радио Милева