Љубов и Секс

Сексолозите тврдат: Ова се трите најдобри пози

Сексолозите тврдат: Ова се трите најдобри пози
фото:amazon S3

Не е секоја поза под чаршафите за секого и сосема е нормално на некои повеќе да им одговараат, а на други да им се сосема неудобни, па дури и одвратни.

Американски секс-експерти после долгогодишно истражување открија дека овие три пози се апсолутно најдобри – секако, за повеќето луѓе.

Иако не треба да се генерализира, нема што да загубиме ако ги пробаме, зарем не? А, сигурно некои од вас веќе често ги практикуваат…

Класична
Во оваа поза двајцата партнери лежат на страна (мажот позади жената). Предноста е што тој може вагинално, но и анално да ја задоволи партнерката. Притоа, клиторисот останува слободен и може дополнително да се стимулира. За положбата да биде уште поинтензивна, жената може да ја свитка горната нога или да стави перница под колковите.

Кучешка
Т.н. „doggy“ поза, спаѓа во апсолутните класици – секс-експертите не случајно ја издвојуваат меѓу фаворитите. Во оваа поза жената, но и мажот, имаат можност да ги одредат интензитетот и брзината. Сексолозите имаат уште еден совет: ставете огледало пред креветот за да можете да се гледате со партнерот во очи.

„Судар“
Оваа поза е идеална ако мажот е многу поголем од жената. Разликата од мисионерската поза е во тоа што таа лежи на грб, а тој клекнува над неа. За да ви биде поудобно, ставете перница под задникот. Аголот на продирање во таа поза силно ја стимулира G-точката.

извор:точка.ком.мк