Љубов и Секс

Секс пози за слабеење

Секс пози за слабеење

Сакате да слабеете, а не ви се оди во теретана, не сакате да трчате и не сте фан на возење велосипед? Сексот ќе ви помогне и за тоа.

Со добра партија секс можете да согорите исто калории колку и со 30-минутно трчање, вели професионалниот фитнес тренер за Стјуарт Пилкингтон. Жените согоруваат околу 90 калории за време на просечен секс, но тоа, се разбира, зависи и од тоа колку труд вложувате.

Пилкингтон вели дека за ефективни резултати, забавата со партнерот треба да трае околу еден час. Едночасовната акција ќе ги активира мускулите на средишниот дел на телото и истовремено ќе го замени кардио тренингот. Сексот ќе ви го зајакне телото, ќе ви ги дефинира мускулите и ќе ви помогне да се чувствувате добро.

Сексот не е само физичка активност, нагласува експертот за секс и врски Трејси Кокс, додавајќи тоа позитивно влијае на скоро секој дел од нас. За време на сексуалната активност, телото ослободува ендорфин, поради што сме возбудени и го ослободува хормонот окситоцин, што нѐ прави опуштени и ни го зајакнува имунолошкиот систем.

Според Пилкингтон, ова се топ 4 пози за согорување на калории.

Биди горе

Некои пози одат во прилог на жената, а некои во корист на мажот. На пример, мисионерската поза е одличен тренинг за мажот, но не е толку предизвик за жената. Затоа, погрижете се да ротирате, па и двајцата да имате време да бидете озгора и да тренирате еднакво.

Каубојка

Во оваа поза, долниот дел од нозете на жената е стабилен на креветот или на подот, што ќе ги активира глутеусот и стомачните мускули. Сè додека можете да ја издржите оваа позиција, тоа е одличен кардио тренинг за мобилизирање на карлицата и ‘рбетот.

Сквот

Името кажува сè. Одлична поза за нозете, задникот и стомачните мускули. За да го вклучите мажот повеќе, можете да ги завиткате рацете под неговите нозе и да го натерате да ве крева во стоечка положба. Ова ќе го забрза срцевиот ритам, ќе се поти повеќе, а позата дополнително ќе го зголеми вашето задоволство.

Доги стајл

За жената, може полесно и побрзо да се активираат карличните мускули, а за мажот оваа позиција ќе ги затегне стомачните мускули и ќе ги зголеми отчукувањата на срцето и подвижноста на грбот.

извор: Кајгана