Љубов и Секс

Секс на работа: Причини „за“ и „против“ афера со колега

Секс на работа: Причини „за“ и „против“ афера со колега

Што ако симпатијата на работа се претвори во нешто повеќе и започнете афера или врска со колега? Дали може да оди добро? Или треба јасно да се разделат професионалниот и приватниот живот? Порталот „24sata.hr“ пренесува дека треба да си поставите одредени прашања пред да се впуштите во афера со некој од работа.

Можете да се гледате секој ден

ЗА: Што е подобро од тоа да ја гледате личноста кон која имате романтични чувства секој ден? Кога ќе почнете да спиете со некого или ќе започнете врска, не сакате ништо повеќе од тоа да бидете со него секоја секунда од денот. Кога работите заедно, тоа значи бескрајно време заедно…

ПРОТИВ: Штом ќе поминат првите неколку недели или месеци, на паровите не им е толку важно да бидат постојано заедно. Всушност, поминувањето премногу време заедно може да биде проблем во секоја добра или лоша врска.

Добро се запознавате

ЗА: Основата на секоја добра врска е запознавањето со личноста и она што ја мотивира. Кога работите заедно, можете да видите како се справува со стресот, дали има ладна глава и каква е во добри и лоши денови. Ова ќе ви помогне ако некогаш сакате да го подигнете сексот со колешката на повисоко скалило, на пример во постојана врска.

ПРОТИВ: Постојат страни од нас што ги чуваме за работа и оние што ги чуваме за лични односи. Ако спиете со колега, тогаш сè може да се види и во најдобро и во најлошо издание. Има работи кои е најдобро да не ни се познати за луѓето со кои спиеме. На пример, не е многу привлечно да се гледа како тие намерно провоцираат некого за сопствено унапредување. Понекогаш работите што ги дознаваме за некого на работното место го менуваат начинот на кој се чувствуваме за него приватно.

На работа одите со поголем ентузијазам

ЗА: Кога спиете со колега, одењето на работа за да му го видите лицето е како остварување на сон. Размислете колку пати излегувате на состаноци; а сега можете да го правите тоа секое утро. Ако вашата врска оди во вистинска насока, со нетрпение очекувате да ја гледате личноста со која спиете со часови и да имате забавен ден пред вас.

ПРОТИВ: Не се грижите многу за работата, освен за да ја видите личноста со која имате секс. Ако сте премногу преокупирани со вашата привлечност и размислување за тоа кога ќе го имате следниот жежок состанок, може да ви го одвлече вниманието од работата.

Можете да работите до доцна во ноќта заедно

ЗА: Тимската работа може да се надмине само со славење на успехот со добар секс. Кога сте во синхронизација со некого, работата како тим за да завршите некоја задача го прави сексот многу попријатен. Откако ќе го „решите проблемот на работа“, можеби ќе се опуштите во спалната соба.

ПРОТИВ: Работите заедно до доцна во ноќта и не правите ништо што ќе ви помогне во кариерата. Не можете да бидете оставени во иста просторија сами заедно без веднаш да бидете еден врз друг.

Криењето може да додаде возбуда

ЗА: Има нешто одлично во прикрадувањето и криењето заради секс. Сексот со колешката и непослушноста на чинот за некои може да биде вистинска возбуда. Ако односите со колегите (не само сексот во канцеларија) се забранети со политиката на компанијата, тоа го прави сексот многу повозбудлив.

ПРОТИВ: Можеби ќе треба да се прикрадувате или да ризикувате да добиете отказ или, уште полошо, да се разведете. Ако се криете околу просториите на компанијата, не само поради политиката на компанијата, туку затоа што некој од вас е во друга врска или дури и во брак, тогаш навистина ставате многу на линијата. Сексот поради возбудата е сензационален, но не и ако ве фатат. Тогаш губите се.

Можеби ќе ја пронајдете вашата сродна душа

ЗА: Не сите сексуални односи со колегите завршуват лошо. Има моменти кога на работа ја сретнувате личноста од вашите соништа. Некои работи се привремени и ако сте во врска, можеби е поважно да ја искористите можноста да најдете љубов отколку да се грижите за последиците од работата за која можеби навистина не ви е гриша. Бидејќи просечниот човек поминува низ многу работни места и многу кариери во текот на својот живот, но добива шанса само за една сродна душа, не сакате да погледнете наназад и да мислите дека не сте се обиделе бидејќи тоа било спротивно на некои правила.

ПРОТИВ: Ако не успее, тоа е кошмар. И тоа е тоа. Ако не успее или заврши лошо, тогаш или работите со него следните 20 години или продолжувате понатаму. Тоа се прилично лоши опции за некој колегијален секс.

Извор: Попара.мк