Живот и Стил

Секое утро додадете лажичка од овој зачин во зовриена вода, и ќе ги спречите тромбовите и зајакнете имунитетот

Секое утро додадете лажичка од овој зачин во зовриена вода, и ќе ги спречите тромбовите и зајакнете имунитетот

Кога станува збор за куркума – многу е кажано, напишано, прераскажано на оваа тема, за неверојатните придобивки од овој чудесен зачин, но еве уште еден многу интересен начин за одржување на здравјето на организмот. Она што е исто така важно е дека е достапно за секого. Една жена од Велика Британија реши да спроведе експеримент и започна да додава куркума во топла вода, која ја пиеше секое утро. Само по една недела, таа забележа позитивни промени: варењето се подобри, кожата на лицето беше исчистена, а будењето наутро беше полесно.

Освен фактот дека куркумата е еден од најкорисните зачини, што на јадењата им дава одлична арома и боја, тој го радува и организмот, со тоа што има антиинфламаторни, антиоксидантни и подмладувачки својства.

Главната состојка одговорна за сето ова е куркумин. Благодарение на неа, водата со куркума е еден од најлековитите пијалоци, кога често се нарекува еликсир на здравјето.

Рецепт за чудо од пијалок:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Miek Maes (Health Coach) (@miekmaes)

Состојки: 0,5 лажички куркума и 1 чаша топла врела вода (може да се користи топло млеко).

Истурете куркума во чаша вода и промешајте. Пијалокот се пие во првиот дел од денот. Пред или после појадок. Можете да додадете малку бибер, така што смесата добро се апсорбира. Пијте го овој пијалок 2 недели, па направете пауза (2 недели).

Позитивно влијание врз телото:

Здравје на срцето, куркумин спречува формирање на тромби
Подобрување на варењето на храната. Нормализира варење и го забрзува метаболизмот
Заштита на црниот дроб, ги обновува оштетените клетки
Ги ублажува симптомите на артритис, го намалува отокот и ја ублажува болката подобро од диклофенак
Позитивно влијае на здравјето на луѓето со дијабетес
Студија од 2009 година на Универзитетот Обурн открива дека куркумата може да го подобри општото здравје на луѓето со дијабетес.

Важно: Иако куркумата е позната како природен антибиотик, постојат контраиндикации при употреба на пијалокот, затоа пред да започнете со консумирање на пијалок – консултирајте се со вашиот лекар.

извор:попара.мк