Живот и Стил

Се обидував да станам популарна на Инстаграм: Уживав чист луксуз и совршенство, но…

Се обидував да станам популарна на Инстаграм: Уживав чист луксуз и совршенство, но…

Тие секогаш се дотерани, секогаш на гламурозни места и во гламурозни пози. За луксузниот живот тие заработуваат со позирање по цел ден пред фотоапарат. Значи, кој не би сакал да биде ѕвезда на Instagram под овие услови, или барем да се обиде да го направи тоа? Оваа девојка се обиде со сета своја моќ  и скапи ја плати цената на нејзината несериозност.

Лизет Калвиjеро (26) од Мајами одлучила да го искористи своето преселување во Њујорк за да добие слава на Инстаграм. Таа го насликала својот нов “Секс и град” живот, преполн со нова скапа облека, оброци во фенси ресторани, барови во барови и екскурзии во други земји.

Сè што правила, Лизет го правила за да создаде илузија на совршен живот на Instagram.

– Мојот план беше да го започнам мојот блог за да го документирам мојот живот во Њујорк. Во 2013 година бев приправник во маркетинг агенција. Терминот “Instagram influencer” сè уште не постоел, а  мене ме интересираше  колку далеку можам да одам со мојот блог и на кои начини можам да го промовирам. Живеев целосно нереално, затоа што живеев  живот на богати и познати со буџет на човек кој работи за почетници и свежо го напуштил колеџот. За да се дојде до тоа, јас само мавтав со моите кредитни картички мислејќи дека ќе ” се исплати сето тоа малку подоцна”, кога ќе ми тргне на Инстаграм. Сепак, како што терминот influencer, како што реков, не беше доволно развиен, немав можност бесплатно да ги добивам работите, за промоција, како што  сега работат Instagram ѕвездите. Платив сè од мојот џеб, без да имам целна публика, напротив, направив само убави слики, без јасен план, вели оваа млада жена.

Тоа траеше три години. Дури во 2016 година таа донела цврста одлука да престане да работи и да купува работи само поради Инстаграм. Пред тоа, таа падна во страшен долг. Како да не биде, кога секој месец трошела на огромен шопинг за облека, за да не биде два пати во иста облека.

– Околу  10.000 долари ми отидоа во тој совршен живот на Инстаграм. Кога решив во 2016 година да превземам  контрола врз мојот живот и да платам долгови и заеми, првиот чекор беше да живеам далеку под моите можности. Го сменив станот што беше во центарот на Њујорк за некој на периферијата и си најдов цимер.  Готвев дома, целосно заборавив на рестораните и го спасив секој цент. За среќа, почнав да земам нешто и  од Инстаграм. Сè уште немав доволно публика, но неколку брендови препознаваа  нешто во мене. Сите пари што дојдоа со Instagram ги фокусирав на отплата на долговите “, вели Лизет, додавајќи дека таа, сепак, научила нешто од нејзините постапки за Instagram. Таа вели дека сепак, најважно е да се биде автентичен.

“На крајот на краиштата, секогаш добивам најмалку реакциии кога објавувам слика од нови чевли или нова торба”, вели таа.

Honestly, just leave me here.

A post shared by Lissette Calveiro (@lissettecalv) on

Животот над сопствените можности никогаш не е толку пријатен како она кога ќе купите работи што навистина си си ги дозволувате. Уживам во патувањата, се разбира, но само одам на нив ако имам пари да платам за нив. Јас никогаш не би патувал на кредит повторно. Најдобро е да пронајдете еден сегмент што навистина те прави среќен и да го изградите вашиот профил на Instagram и публиката околу неа – на крајот завршува Лизет, која сè уште нема огромен број следбеници во споредба со Instagram инфлуенсерите, околу 25.000, но таа научи важна лекција за социјалните мрежи, а  бидејќи без нив денес не може да се живее, тоа сигурно ќе го искористи за остатокот на својот живот.