Радио Милева
новини и сеќавања

Саша Поповиќ откри детали од договорот со Цеца за „Ѕвездите на Гранд“, а ова пак му го барала Марија Шерифовиќ

Саша Поповиќ откри детали од договорот со Цеца за „Ѕвездите на Гранд“, а ова пак му го барала Марија Шерифовиќ

Саша Поповиќ за ТВ Пинк ја отвори вратата од својот луксузен дом и го угости Немања Вујичиќ, кој разговараше со него за промените што ги воведе во новата сезона на „Ѕвезда Гранда“, но и ја резимираше кариерата и бројните животни успеси.

– Ова е 17-та сезона на Ѕвезда Гранд. Секако, требаше да направиме нешто малку поинаку и гледачите да видат нешто што го немаше. Беше избран еден кандидат кој никогаш не се натпреварувал, а триесет и двајца од нив беа избрани од ментори. Овие новите, од кои ги има преку 90, се борат и ги предизвикуваат овие избраници. Секој член на жирито има 30 секунди, а потоа се огласува звучен сигнал и следниот мора да зборува. Членовите на жирито не ми се лутат, толку долго сме заедно. Тие се во Гранд повеќе од 20 години. Што се однесува до Марија, мислам дека е во осмата или деветтата сезона. Се сетив на таа 2015 година, Марија ќе беше супер, имаше многу кандидати кои пееја поп. На половина пат од првиот натпревар ми рече дека нема повеќе да го прави тоа, но потоа имаше уште еден, но не повеќе, но таа остана. Таа молчи, јас молчам, дојде лето, кога Марија се јавува да ме праша кога ја започнуваме новата сезона. И така помина. Сега нема прашање дали некој би останал или не. Се надевам дека ќе продолжи да биде така. Цеца дојде пред три години, но мислам дека ќе остане уште 33 години – вели Саша и додава:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by C E C A (@cecaraznatovic)

– Ѕвезде Гранда почна на Пинк и луѓето тогаш се приврзаа на овој формат. Од сите такви формати преживеа само Ѕвезде Гранда. Ако ги набројам сите кои сме ги создале, ќе ни треба многу долго време. Нема крај… Милан Станковиќ беше хит на хит кога се појави, врвен пејач. Тој е интелигентна личност и паметен. Тој го разбра бизнисот. Имаше силно трчање, преку ноќ беше издуван да го напушти Гранд. Тој требаше да биде голема ѕвезда и да направи голем концерт. Секако дека би му одговорил кога ќе ми се јави на телефон. Тоа беше многу одамна, во 2010 година. Немам веќе никакво влијание, не правам песни – рече Поповиќ и се присети на своите почетоци:

– Во 1973 година за првпат играв со браќата Сенас во Германија и тоа е датумот што се смета за мој почеток. Создадов оркестар кој беше најпопуларен во Југославија, бев режисер, композитор, водител и се останато. Кога се’ до сега сублимирам, можеби затоа пејачите велат дека имам влијание и дека се плашат од мојот суд. Јас сум многу задоволен од постигнатото. Јас сум во пензија, ја водам Звезде Гранда и добро ми е. Имам убаво семејство и пошироко семејство, го продадовме Гранд… Ме нервира само една работа во животот, тоа е поради Новак Ѓоковиќ. Скокам во базен од стрес кога гледам, работи, го сакам тој човек, тој е гордоста на Србија. Едноставно сум нервозен поради тоа, а се останато е супер – рече Поповиќ, па се осврна на ликовите и постапките на Војаж и Нучи.

– Многу ми се допаѓаат Војаж и Нучи. Кај нас купија станови овде на Бежанијска Коса. Тие се навистина добри деца. Не се разбирам многу од таа музика, но ако децата масовно ја сакаат, тогаш тоа е за почитување – изјави Саша во емисијата.

фото:Инстаграм принтскрин/Ало илустрација/АТА Images

Останати вести од Радио Милева