Живот и Стил

Само една состојка ви е потребна за да го подготвите своето тело за летото

Само една состојка ви е потребна за да го подготвите своето тело за летото

Доколку се трудите да ослабете пред почетокот на летните одмори, но и да го забрзате својот метаболизам на здрав начин, решението е поедноставно и поевтино отколку што мислите.

Оваа состојка ќе ги стопи вашите маснотии на многу здрав начин, за разлика од другите состојки.

Станува збор за ѓумбирот.

Начин на подготовка:

Во големо тенџере ставете 1,5 л вода, а потоа во неа додадете 15-20 парчиња исечкан ѓумбир. Потрудете се парченцата да се ситни, со должина од 4-5 см. Оставете да проврие.

Оваа смеса потоа ставете ја во термос и пијте ја во текот на целиот ден. Најдобри резултати дава доколку се пие топла.

Водата од ѓумбир освен што ги топи маснотиите, го чисти и организмот од токсини, но и инфекции. Извор е на минералите калиум, фосфор и витамин Ц. Значајно влијае на подобрување на метаболизмот и варењето.

Се препорачува да ја пиете додека не дојдете до посакуваните резултати, но не повеќе од 6 месеци.