Живот и Стил

Само една состојка ви е доволна за превкусен домашен сладолед

Само една состојка ви е доволна за превкусен домашен сладолед

Домашниот сладолед е најдоброто летно уживање, особено ако е направено со една состојка.

Токму таков рецепт за сладолед од банана за кој е потребно малку време да се подготви.

Ако сакате, можете да го збогатите со растопено чоколадо или некое замрзнато овошје.

Подготовка: Бананите излупете ги, па исечете ги и ставете ги во кеса за замрзнување.

Оставете ги во замрзнувач еден час, а потоа ставете ги во блендер. Добро измешајте и сладоледот е готов.

Извор: Курир.мк