Љубов и Секс

Сакате да го научите да биде подобар во кревет без да го повредите неговото его?

Сакате да го научите да биде подобар во кревет без да го повредите неговото его?

Повеќето луѓе се сметаат себеси добри во кревет..

На крајот на краиштата, понекогаш е лесно да се види дали вашиот партнер навистина ужива.

Но, тогаш доаѓа ситуацијата (особено кога станува збор за вашиот прв секс), кога работите не одат како што замислувавме.

Една корисничка на Reddit се најде во токму таква ситуација и своето искуство го сподели со другите следбеници.

Имено, нејзиниот партнер не само што бил лош во кревет, туку и лошо се бакнувал, и тоа треба, како што вели, да биде нејзиниот прв сигнал дека нема сè да оди како што замислувала.

Отпрвин, тој не можеше да го најде вистинското место, а поголемиот дел од времето „триеше“ на неа. Му предложи да го намести со рака, за да му биде полесно, а исто така и затоа што веќе и беше непријатно. После тоа, тие ја продолжија и ставија крај на врската, но не ја повторија уште еднаш.

Како што вели, единственото нешто во што навистина бил добар е орален секс, но сè друго било крајно лошо.

Таа ги замолила своите придружници на Редит да и помогнат да му кажат дека е лошо во кревет или барем да му помогне да се подобри без да го навреди.

Еден корисник рече дека би било добро да се обиде „Ајде да се обидеме на овој начин / ми се допаѓа на овој начин“ наместо „Не прави го ова или она“.

Од друга страна, голем број луѓе се согласија дека искреноста е добра.

„Што се однесува до мене, девојчето ми рече да ги мрдам само колковите, наместо целото тело. Ја ислушав и сфатив дека навистина ужива кога почна да стенка. Само искреност! “ – напиша еден.

Исто така, корисниците се согласуваат дека пристапот треба да биде насочен кон тоа што сакате и што сакате, а не кон она што тој го прави погрешно. Сексот е чувствителна тема за многумина, а спомнувањето и на најмалиот проблем може да и наштети на другата страна.

Од друга страна, ако не уживате во врската, секако дека треба да зборувате за тоа, но да изберете зборови.

Една од клучните работи се разликите во возраста. Од една страна, 35-годишен маж, на пример, ќе реагира многу полесно отколку 18-годишно момче, чиј предлог дека е лош во кревет може целосно да ја уништи неговата самодоверба.

Еден корисник одговори на темата велејќи дека најдобро е да се започне со „Сакам кога вака ме бакнуваш… (па затоа се појави)“.

Инструкциите како „Истрај, забрзај, направи го тоа на тој начин“ може да бидат од голема помош за време на врската.

Нервозата и возбудата понекогаш можат да бидат она што ве спречува да уживате. Релаксација, смеа … може да го олеснат сексот без проблеми.

Некои корисници исто така сметаат дека користењето на експлицитни зборови е добро за либидото и дека на мажите ќе им биде многу полесно да слушаат каков било предлог, бидејќи се возбудени.

извор:попара.мк