Радио Милева
Непосакувана

Русите бесни поради својата претставничка на Евровизија: „Пее за Русинки, а не е од нашата земја!“

Русите бесни поради својата претставничка на Евровизија: „Пее за Русинки, а не е од нашата земја!“
фото:принтскрин/блиц.рс

Манижа, претставничката на Русија на годинашната „Евровизија“, настапи во првото полуфинале и се пласираше во финале, трет пат по ред, а нејзиниот настап го никого не остави рамнодушен.

Таа првично беше во огромен фустан, изработен специјално за оваа пригода, на кој се наоѓаат материјали од многу делови на Русија, а кои ги украсија разни народи кои живеат во најголемата земја во светот.

фото:принтскрин/блиц.рс

Малку подоцна, таа се ослободи од овој специјален костим, па остана во комбинацијата на црвена облека, за која и оддаде почит на работничката класа.

Манижа, која има 29 години, звучеше одлично додека ја пееше песната „Русинка“, а вревата што се правеше околу нејзиното претставување на Русија на овој натпревар не стивнува со недели.

фото:принтскрин/блиц.рс

Имено, многумина и испратија многу негативни коментари, бидејќи сметаат дека Русинките не треба да ги претставува некој што не е од нивната земја. Манижа е родена во денешен Таџикистан, кој некогаш бил дел од Советскиот Сојуз.

Таа е израсната во муслиманско семејство, а нејзиниот татко се спротивставил неговата ќерка да биде пејачка, бидејќи тоа „не е добар избор за муслиманките“.

Останати вести од Радио Милева