Радио Милева

Родена е како маж, а сега е фаворит за победа на „Мис на светот“

Родена е како маж, а сега е фаворит за победа на „Мис на светот“

Шпанската мисица Ангела Понц е првата трансродна личност која ќе се натпреварува на избор на „Мис на светот“.

Понц се залага за вистинските личности кои како неа се труделе да се изградат како личност.

Таа е родена како маж во Севиља, а веќе еднаш се натпреварувала за избор на „Мис на Шпанија“.

Меѓутоа, пред пет години во Шпанија забрането  е да се натпреваруваат трансродни личности.

„Мојата цел е да бидал говорник за почитување на различностите, не сеамо за LBGTQ заедницата тукуа за целиот свет“  вели шпанската мисица.

 

View this post on Instagram

 

On my way… Next stop Bangkok! ???♥️ #MissUniverse #MissUniverso • ? @charoazcona

A post shared by ANGELA PONCE (@angelaponceofficial) on

Останати вести од Радио Милева