Живот и Стил

Рецепт за маска која го хидрира лицето и го отстранува црвенилото

Рецепт за маска која го хидрира лицето и го отстранува црвенилото

Маската од овесни снегулки помага да се одржи тeнот на кожата и ги отстранува проблемите како што се лупењето, иритации, црвенила, митесери, брчки…

Скоро сите препарати за подмладување во себе ги содржат состојките вентрамид и бета – глукан, а токму тие состојки ги има во овесните снегулки, кои можете да ги искористите за да ја вратите свежината на вашето лице.

За да ја подготвите оваа маска потребно ви е:

1 супена лажичка јогурт
1 кафена лажичка издробени овесни снегулки
1 кафена лажичка мед
Помешајте ги сите компоненти додека не се соединат и смесата нанесете ја на чиста кожа. Не заборавајте да нанесете од маската на вратот и деколтето, а потоа легнете и опуштете се. Држете ја маската околу 20тина минути, а потоа измијте се со топла вода.

Оваа маска темелно ќе го исчисти вашето лице, а освен тоа таа ги зајакнува контурите и ги „пегла” ситните брчки на вашето лице.

извор:курир.мк