Радио Милева
со цврсти ставови

Ретки семејни фотографии од младоста на Неда Украден, нејзиниот сопруг изгледа како да и е татко (фото)

Ретки семејни фотографии од младоста на Неда Украден, нејзиниот сопруг изгледа како да и е татко (фото)

Една од најголемите регионални музички ѕвезди Неда Украден во текот на својата долга и блескава кариера постигна завиден успех, но може да се каже дека во исто време и беше пречка да се реализира на емотивен план, а и покрај фактот дека многу мажи сакале да ја одведат пред олтарот, таа му рекла „да“ само на еден маж. Поранешниот сопруг на Неда Украден, режисерот Милан Билбија, беше нејзината најголема љубов и нејзиниот прв и единствен сопруг, со кој ја доби ќерката Јелена.

-Никогаш не беше поставено прашањето дали сум сакана и обожавана, дали ми се додворуваа, тоа не ми недостигаше, но што е добро за мене во љубовта. Барав нешто што не можев да го добијам – сојузник, поддршка, безгранична доверба, пријател пред се. Не велам дека го немаше, но не до степен до кој ми требаше. Популарноста, патувањата и долгите отсуства од дома си го направија данокот и го уништија доброто што постоеше во моите врски – изјави пејачката во една прилика за „Ало.рс“.

Својот поранешен сопруг Милан го запознала уште кога била многу малда, биле во врска десет години, која подоцна ја крунисале со брак, но по три години се развеле. Јелена е родена како круна на љубовта, а колку се сакале сопружниците сведочат нивните ретки семејни фотографии кои предизвикаа вистинска сензација кога се појавија на социјалните мрежи.

– Бев многу млада кога го запознав, имав 19, а тој 33. Тој беше мојата прва голема љубов. Нашето додворување траеше страшно, се венчавме по десет години врска. Желба за слобода, бидејќи пораснав со татко строг и патријархален, практично одев од едно во друго „ропство“. А јас сум некој кому му треба слобода, автохтоност, способност да донесува самостојни одлуки.

Поранешниот сопруг на Неда Украден по разводот од пејачката повторно се ожени, но по тешко боледување во 2013 година, тој почина во неговата кафана во Лепетани. Пејачката и денес има само убави спомени од него и таткото на нејзината ќерка, вели со одбрани зборови.

-Кога добивме дете, на нашата среќа и немаше крај. Изградивме гнездо во нов стан, но, и покрај нашата голема љубов, нашите различни карактери и навики предизвикаа да се разделиме. Кога почна ерозијата на се што не врзуваше, сакав да го прекинам бракот, за да не создаваме сцени кои не се убави за детето. Ја задржавме меѓусебната почит, му останав верен пријател до последниот ден, помагав колку што можев и секогаш негував взаемна љубов меѓу него и неговата ќерка која ја обожаваше – истакна тогаш Неда, која неодамна откри зошто по разводот од Милан не се омажила.

– Мојата убавина и карактер се комбинација која ги привлече сите мои додворувачи, но не остварив втор брак, не родив уште едно дете бидејќи сум многу одговорна. Некои жени имаат 100 бракови, врски и разводи, но бидејќи имам дете, на сето тоа гледав поинаку. Секој развод е емотивен пресек за детето. Татко и ја обожаваше Јелена и таа него, а јас се обидов да го негувам тоа. Сакав да го задржам нејзиниот татко во животот, бидејќи не е виновно детето што не успеаја моите очекувања поврзани со мажот со кој се омажив. Секоја наредна приказна беше одмерување, се прашував како дете облеано со љубов од баби, тетки, татко и цели роднини ќе ја прифати таа нова средина. Моите врски беа надвор од градот каде што живеев, а помислата дека треба да се преселам имаше големо влијание да не се омажам и да не создадам ново семејство. Поради Јелена не се омажив по втор пат, а денес сум многу горда на неа и тоа што не ја имитираше мајка си и има само едно дете. На листата на мои приоритети секогаш на прво место ми е семејството, па работата – изјави неодамна пејачката во емисијата „Милизам“.

фото:Инстаграм принтскрин

Останати вести од Радио Милева