Живот и Стил

Рецепт за совршен печен компир со сирење

Рецепт за совршен печен компир со сирење

Ако сакате идеално печени компири од рерна со сирење и крем, исечете ги во многу тенки парчиња и печете ги подолго отколку што мислите дека треба …

Овој рецепт за печен компир бара подолг термички третман, но гарантира совршено вкусни резултати.

Состојки:

 • 1 кг компири со висок процент на скроб
 • 400 мл крем за готвење
 • 400 гр топено сирење по желба
 • 200 мл пилешки булјон
 • 5 дебели парчиња сланина
 • 2-3 чешниња лук
 • 3 лажици путер
 • 3 лажици брашно
 • сол и бибер по желба
 • свежи пиперчиња по желба

Подготовка:

 • Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови.
 • Исецкајте ја сланината на мали парчиња и пржете ги во тава на умерена температура.
 • Извадете ја сланината од тавата, додадете путер и пропржете го исечканиот лук на добиената маст околу една минута.
 • Додадете брашно, измешајте сè добро и варете уште една минута.
 • Постепено мешајте ги пилешкиот булјон и кремот и варете ги сите заедно уште пет минути, или додека сосот не се згусне. Додадете сол и бибер по желба.
 • Излупете го компирот и исечете го на тенки парчиња. Ако имате мандолина за сечење зеленчук, користете ја.
 • Ставете тенок слој сос во огноотпорен сад, на него наредете компири, рендано сирење и пржена сланина. Повторете го процесот додека не ги потрошите сите состојки.
 • Ставете го во загреана рерна и печете 75 минути, додека компирот не стане многу мек.
 • Послужете со сецкан власец и сезонска салата по желба. Добар апетит!

извор: курир.мк