Живот и Стил

Рецепт за превкусни солени колачи со тиквички и сирење

Рецепт за превкусни солени колачи со тиквички и сирење

Тиквичките се вистински хит секое лето. Можат да бидат совршена закуска за појадок, ручек или вечера. Во продолжение прочитајте го нашиот рецепт за солени колачи со сирење и тиквички кои не само што се вкусни туку се и едноставни за приготвување.

Потребни состојки:
350 грама тиквички
60 грама сирење
50 грама лебни трошки
30 грама пармезан
2 лажици брашно
1 јајце
½ лажичка суво оригано
сол и бибер по желба
масло за печење

Начин на подготовка:
1. Изрендајте ги тиквичките и ставете ги во чиста крпа за да се исцеди вишокот вода.

2. Ставете ги исцедените тиквички во поголем сад и измешајте ги со ренданото сирење и јајцето.

3. Во смесата додадете ги лебните трошки и зачините.

4. Со раце обликувајте ги колачите со по една до две лажици од подготвената смеса додека не ја потрошите целата.

5. Колачите ставете ги во загреана рерна на 200 степени целзиусови и печете околу 20 минути или додека не поруменат и не станат крцкави.

6. Послужете со сос по желба. На здравје!

извор:кафепзауза.мк