Живот и Стил

Рецепт за палачинки од тиквички со сланина и павлака

Рецепт за палачинки од тиквички со сланина и павлака

Потребни состојки:

 • 1 средна тиквичка
 • 3 големи јајца
 • 80 милилитри млеко
 • 10 милилитри минерална вода
 • 50 г брашно
 • 50 г рендано сирење
 • 1/2 врски копар
 • сол и бибер

За полнежот:

 • сланина
 • павлака

Начин на подготовка:

 1. Изрендајте ја тиквичката, посолете и оставете ја 10 минути, а потоа исцедете ја.
 2. Измешајте ги јајцата со брашното, ренданото сирење, сечканиот копар, солта, биберот, млекото и додајте ги тиквичките. Додадете минерална вода за да добиете густа смеса за палачинки.
 3. Добро измешајте ја смесата и пржете ги палачинките во тава со малку зејтин.
 4. Во друга тава пржете ја сланината. Потоа, премачкајте ги палачинките со павлака, додадете ја сланината, завиткајте и сервирајте.

извор: кафепауза