Живот и Стил

Рецепт за мимоза: Салата на која никој не може да ѝ одолее

Рецепт за мимоза: Салата на која никој не може да ѝ одолее

Покрај руската салата, речиси секоја празнична трпеза е украсена со мимоза, која има неодолив и богат вкус.

Многу лесно се прави, а со овој рецепт ќе ја направите совршената, која за кратко време ќе исчезне од трпезата.

Состојки:
– 300 гр. шунка;
– 300 гр. кашкавал;
– 4 јајца;
– 4 компири;
– 150 гр. мајонез;
– 6 кисели краставички;
– 2 моркови;
– 360 гр. кисела павлака;
– сол.

Подготовка:
Во тенџере ставете ги компирите и морковите и налејте ги со вода да ги покрие. Не ги лупете компирите, туку варете ги со кора.

Кога зеленчукот ќе биде готов, оставете го да се излади, а потоа излупете ги компирите и изрендајте ги заедно со морковите на крупно ренде.

Во сад измешајте павлака и мајонез и посолете по вкус. Јајцата се ставаат да се варат. Кога ќе бидат готови оставете ги да се изладат па изрендајте ги. На крупно ренде изрендајте ги и шунката, краставиците и кашкавалот.

Долниот дел од садот во кој ќе ја послужите мимозата премачкајте го со мајонез и павлака. Потоа наредете ги ренданите компири.

Врз компирите ставете ја шунката, а потоа намачкајте со тенок слој прелив. Посипете го изренданиот морков, па намачкајте го со павлака и мајонез.

Наредете ги јајцата и киселите краставички и покријте ги со остатокот од преливот. Одозгора посипете сирење, издробените жолчки и декорирајте по желба.

Оставете ја салатата во фрижидер најмалку еден час, а потоа е подготвена за употреба.

На здравје!

извор:точка.ком.мк