Живот и Стил

Рафаело топчња: Брз и вкусен десерт за целото семејство

Рафаело топчња: Брз и вкусен десерт за целото семејство

Рафаело топчиња се вкусни мали колачиња идеални за секакви прослави

Направете ги овие слатки бели закуски и воодушевете го семејството.

СОСТОЈКИ:

200 мл вода
500 гр шеќер
500 гр млеко во прав
250 гр маргарин
400 гр кокос
100 гр лешници

Подготовка:

Водата се става да зоврие, па се додава шеќерот, па маргаринот и се чека да се растопи.

Додадете млеко во прав, 250 гр кокос, убаво измешајте (без грутчиња) и оставете да се излади.

Во посебно тавче пропржете 100 гр лешници.

Од претходно изладената маса направете топчиња и во средината ставете по еден лешник.

Се тркалаат во кокос и се ставаат во фрижидер да се стегнат.

извор: курир.мк