Радио Милева
„Бог да ми прости“

Злата Петровиќ признава дека на душата носи голем грев: Фолкерката до 18 години веќе беше во трет брак

Злата Петровиќ признава дека на душата носи голем грев: Фолкерката до 18 години веќе беше во трет брак
фото:принтскрин/ало.рс

Српската фолкерка Злата Петровиќ има два сина од два брака, а првиот го доби на 18 години со нејзиниот колега Хасан Дудиќ.

Веќе на 14-годишна возраст, Злата за првпат се омажи за човек кој не го сакаше, по наговор на нејзините родители.

Штом завршила осмо одделение, нејзината мајка и очувот го пронашле нејзиниот сопруг. Иако младиот човек беше убав и од богато семејство, Злата не сакаше да биде со него затоа што не го сакаше:

– Кај нас женските деца не го продолжуваат образованието. Тие или стапуваат во брак или остануваат дома за да работат. Не продадоа за пари, ова се сега обичаите на свадбите на Ромите во Италија или Париз. Во мое време, богатите избираа вредни девојки. Кога родителите на младиот човек ме видоа како чистам, мијам, работам, ме одбраа да бидам сопруга на нивниот син. Никој ништо не ме праша! Но, јас не се спротивставив, знаев дека мора да биде така. Јас бев лута на животот. Плачев три месеци, иако мојот сопруг, чие име не сакам да го споменувам, беше неверојатно убаво и добро момче – изјави Злата за „Блиц“.

Кога решила да се разведе и да започне да пее, таа имала 16 години и била бремена, но сфатила дека не сака да го роди неговото дете.

– Бев во четвртиот месец, мојот стомак веќе почна да расте. По десет дена молење, успеав да ја убедам мајка ми да абортирам. Бог да ми прости, тоа е мојот најголем грев што го носам со децении. Но, никој не сакаше да ми направи киретажа затоа што детето веќе беше живо во мојот стомак. Тешко можев да најдам лекар во кој се согласи да ми го стори тоа без страв дека ќе го уапсат, бидејќи тоа беше незаконско. Не размислував за покајание, бидејќи беше во мојата глава да се ослободам од детето и да го симнам товарот од грб. Ме расекоа на живо кога ми ја направија киретажата, а јас ја оставив таа мисла и отидов да пеам! Се качив во автобусот со мајка ми за Белград, а потоа за Милорче, местото каде што истиот ден имав настап – пренесува „Блиц“.

Останати вести од Радио Милева