Радио Милева
бугарски крал на фолкот

Животот на контроверзната бугарска фолк ѕвезда Азис крие многу тајни: Ромскиот славеј е роден во локален женски затвор како Васил Тројанов! (ФОТО)

Животот на контроверзната бугарска фолк ѕвезда Азис крие многу тајни:  Ромскиот славеј е роден во локален женски затвор како Васил Тројанов! (ФОТО)

Азис, кој е меѓу учесниците во шоуто „Како две капки вода“, ја трогна својата мајка со објавата на Фејсбук. Фановите на кралот на фолкот беа трогнати, но и изненадени уште еднаш, од неговата храброст да ги сподели тешките моменти и предизвици на патот кон врвот. Азис и должи многу за своите победи на својата мајка, призна тој.

Фановите кои добро ја познаваат неговата биографија знаат дека почетокот на неговата професионална кариера не беше лесено. Васил Тројанов Бојанов, како што е неговото вистинско име, на 7 март го слави својот 43-ти роденден. Роден е во Сливен. Роден е во локален женски затвор. Ова го сподели неговата мајка во интервју за емисијата „Ничија земја“ на Нова ТВ во јануари 2019 година.

Мајката на Азис била затворена по пријава на сопствениот татко. Ја сместил таму за да не се омажи за Трајан, таткото на Азис. Гергина е од Калдараши, а неговиот татко е турски ром, како што споделија во нивниот ТВ-интервју. Тој е исто така музичар. Во затворот, Гергина дознала дека е бремена. Кога ќе излезе, нејзините родители нудат да го посвојат Васил, да се грижат за него и таа да е сè уште слободна девојка. Сепак, Гергина категорично одбила да го даде своето дете.

„Ние ги победивме нашите родители. Јас се спротивставив. Не сакав да го дадам Васко – сакав од првата секундада биде со мене“, сподели Гергина.

Азис пораснал во Костинброд и Софија. Некое време живеел со неговите родители во Германија, каде идната ѕвезда работела рамноправно со нив, најчесто шетајќи кучиња за мала сума на пари. Од рана возраст, Азис го покажувал својот музички талент и често одел на настапи со неговиот татко. Еден од првите настапи на пејачот бил на музичката сцена во ансамблот „Рома“. Тој го потпишал првиот договор во 1999 година со Маратон рекордс. Тогаш се роди Азис – пејачот го избира својот прекар, име на главниот лик во еден турски филм. Неговите први песни беа вклучени во компилацијата „Д фолк маратон“.

Пејачот стана познат на пошироката јавност откако започна да работи со продуцентот Крум Крумов и неговата компанија Сони мјузик. Во 1999 година, дебитантскиот соло албум на Азис „Болка“. Со насловната песна, преведена на ромски, идната ѕвезда ја освои својата прва голема награда. Во август беше избран за пејач на годината на ромскиот фестивал во Стара Загора. Популарноста на Азис рапидно растеше не само поради неговите хитови, туку и поради неговата способност да ја испровоцира публиката.

Пејачот со право се нарекува камелеон. Сите го паметат во периодот кога тој се појавуваше на сцената со женска облека, шминка и високи потпетици, а во неговите песни честопати има сексуални конотации. Азис отиде уште подалеку. Во 2006 година, кралот на фолкот стапи во брак со маж. Настанот предизвика огромен публицитет.

Титулата крал на фолкот ја стекна благодарение на неговите хитови, од кои некои од поновите имаат социјални пораки, како и нивната популарност, која ги надмина границите на земјата.

„Постојано велеше: „Мамо, еден ден ќе бидам ѕвезда, ветувам. Кога ќе станам ѕвезда, ќе ви купам најдобра облека и накит. Ти си моја кралица! Ќе видиш!”. Тој ден навистина дојде и ме направи кралица!“, се присети неговата мајка Гергина.

Останати вести од Радио Милева