Радио Милева

Животна исповед на мајката на Марија Шерифовиќ: „Ми бранеа да пеам, мислеа дека сум инвалид“

Животна исповед на мајката на Марија Шерифовиќ: „Ми бранеа да пеам, мислеа дека сум инвалид“
фото: Принтскрин

Пејачката Верица Шерифовиќ својата музичка кариера ја започна во текот на 80тите, а сега важи за една од најдобрите пејачки на народната музика.

Таа сега откри дека родителите и браниле да пее.

„Талентот за пеење го наследив од баба ми. Моите родители ми бранеа да пеам, ма какво црна пејачка. Јас успеав некако да се изборам. Шабан Шаулиќ ме покани на снимање на емисија во Белград. Ми рече дека се снима емисија и дека морам да дојдам. Се сеќавам дека набрзина направив пунџа и тоа беше фантастично“, вели дека таа емисија и го променила животот, а за тоа бил задолжен Шабан Шаулиќ.

фото: Принтскрин

„Тоа гостување ми го промени животот. Емисијата требаше да трае 45 минути, а траеше еден час и 45 минути, само пеевме Шабан и јас“ вели пејачката.

„Пеја тогаш ми рече: Толку млада, а инвалид, сите седеа поради неа“, а ние седевме бидејќи така ни беше позгодно“ се потсетува Шерифовиќ.

фото: Принтскрин

Верица многу млада се омажи за таткото на Марија, Рајко Шерифовиќ.

„Тоа беше голема љубов која траеше 24 години, тоа беше моја прва љубов. Важно е тоа што се роди од таа љубов, а тоа е Марија Шерифовиќ“, вели пејачката за „Гламур“.

Останати вести од Радио Милева