Радио Милева
експерт за енологија

Жика Јакшиќ се пофали: „Мојот син е најшколуваниот во својата област во цела Србија“ (ФОТО)

Жика Јакшиќ се пофали: „Мојот син е најшколуваниот во својата област во цела Србија“ (ФОТО)

За време на последното интервју, Жика Јакшиќ се осврна на неговиот син Андрија и бизнисот на кој му е посветен.

Имено, станува збор за производство и продажба на вино, а домаќинот на „Никогаш не е доцна“ и продуцент на „Гранд“ е особено горд на образованието на неговиот наследник.

„Работата со вино е многу сериозна. Тоа го започна мојот син Андрија. Тој е најобразован Србин во тој поглед, тој е господар на енологија ( наука која го изучува виното од сите аспекти, од бербата на грозје до производство и складирање на вино) – се пофали Жика во разговорот за српски „Свет“.

„Иако тој можеше да ја заврши таа работа каде и да посака во светот, почнувајќи од Калифорнија, преку Канада, Париз и сите други дестинации, успеав да го задржам во Србија и сега тој работи тука“ – додаде Јакшиќ.

„Од осум натпревари на кои отиде нашето вино, тој освои исто толку медали. Пет златни, две сребрени и една бронза. Мојот син го направи своето прво вино во 2016 година, како ремек-дело, а последните две години работата се одвива многу сериозно“ – вели Жика и додава:

„Тој прави сè. Јас сум некој, кој е да речеме, промо лице, влетувамам во кафеани, ги изненадувам шефовите и газдите  и дегустираме вина. Се шегувам, секако“ – вели домаќинот со насмевка, а потоа тој се осврнува и на Боба Живојиновиќ, сопругот на пејачката Лепа Брена, која исто така се проба на ова поле.

„Боба започна со таа приказна порано, но нема препишување. Секој работи за себе“ – тврди Жика.

Да потсетиме, покрај Андрија, Жика Јакшиќ од вториот брак со водителката Дејана Пауновиќ, има уште еден син -Душан. Иако ставија крај на бракот, двајцата се’ уште се во одлични односи.

Останати вести од Радио Милева