Радио Милева

Забрана за емитување на „Задруга“ и кривична пријава за Кристијан Голубовиќ

Забрана за емитување на „Задруга“ и кривична пријава за Кристијан Голубовиќ
фото:јутјуб/принтскрин/задруга пфицијал

Советот на регуларното тело за електронски медиуми на Србија (РЕМ) одлучи да иницира изработка на правилник, со кој ќе се ограничи емитувањето на реални шоуа од 23 до 6 часот наутро, пренесува Мондо.рс.

РЕМ исто така ќе поднесе кривична пријава против Кристијан Голубовиќ за заканите упатени во реалното шоу и ќе покрене постапка против ТВ Пинк, каде се емитуваше програмата.
Советот на РЕМ на денешната седница иницираше изготвување на правилник за емитување на реалното шоу „Задруга“.

На седницата на советот на членови беше заклучено дека ваквиот вид ријалити шоу штетно влијае на малолетниците, но и на целото општество.

фото:задруга/принтскрин/инсатграм

„Криминалците и примитивизмот се промовираат на телевизии со национално покривање“, беше речено на состанокот.

РЕМ, исто така, ќе поднесе кривична пријава против Кристијан Голубовиќ за смртни закани упатени во реалното шоу „Задруга“ на ТВ Пинк вечерта на 16 септември, бидејќи, како што рече, РЕМ има законска обврска да контактира со надлежните органи кога ќе открие дека е сторено кривично дело во програмата.

Исто така, поради овој настан, РЕМ, согласно Законот за електронски медиуми, поведува постапка против РТВ Пинк, каде се емитуваше спорната програма.

Останати вести од Радио Милева