Радио Милева
одлучив да преземам контрола и сама да објавам

Водителката на Евровизија некогаш била маж: Ники призна дека е трансродна, а поради промена на полот добивала закани

Водителката на Евровизија некогаш била маж: Ники призна дека е трансродна, а поради промена на полот добивала закани
фото: принтскрин/јутуб

Една од најпознатите јутуберки на светот, холандската шминкерка и интернет ѕвезда Ники Де Џегар е една  од водителките на овагодинешното издание на Евровизија 2021.

„Можеби вечерва ќе ја слушнаме песната која ќе победи на Евровизија? Ја обожавам Евровизија поради овој спекталк кој што никаде го нема“, изјави таа на почетокот на првото полуфинале.

фото: принтскрин/јутуб

Популарната јутуберка од Холандија претходната година во видео на Јутуб јавно призна дека е трансрдона.

Ники која веќе 11 години го води својот Јутуб канал посветен на шминкање, сподели дека добивала закани дека биде откриена нејзината најголема тајна во кариерата.

„Одлучив да преземам контрола на ситуацијата и сама да објавам. Тоа е нешто што отсекогаш сакав да го споделам со вас, но кога за тоа ќе бидам подготвена. Луѓето кои ми се закануваа, ми го одземаа тоа право“, изјави тогаш.

фото: принтскрин/јутуб

Инаку, македонскиот претставник на Евровизија не се пласираше во финалето.

Останати вести од Радио Милева