Радио Милева
тешка година за неа

Водителката Леа Киш откри непознати детали од својот живот: „Откако завршив со смената, починаа мои 16 колеги во бомбардирањето“

Водителката Леа Киш откри непознати детали од својот живот: „Откако завршив со смената, починаа мои 16 колеги во бомбардирањето“
фото: драган кадиќ

Водителката Леа Киш Јокиќ откри непознати детали од својот живот.

– Студирав на Богословскиот факултет, јас сум меѓу првите жени што се запишав на Богословскиот факултет на Српската православна црква во 90-тите години и сум горда на тоа – рече Леа.

Таа вели дека можеби и било подобро ако ја напуштеше Србија во 1999 година:

– Бев тука, можеби подобро ќе беше да заминев.. Ден пред бомбардирањето на белградската телевизија, бев на должност и ја предадов смената, и за жал починаа моите 16 колеги во таа втора смена. Да, многу грди работи ми се случија во 1999 година, бомбардирањето, моите колеги, го изгубив бебето, а после тоа не можев да се реализирам како мајка по втор пат – откри Леа.

фото: принтскрин/ јутуб

Таа исто така откри дека двапати доживеала кражба од нејзиниот дом:

– Провалата се случи двапати, пред 4 и 6 години. Но, тоа е Вождовац, таму се случува редовно.

Таа исто така призна дека не и е грижа кога луѓето ја омаловажуваа нејзината емисија, но имаше и подготвени одговори:

фото: ата имагес

– Да, ме нервираше кога луѓето го омаловажуваа моето шоу и начинот на кој работат сите – тие учествуваат во сето тоа. Тие ме прашуваат „како можеш да го направиш тоа“, а јас ги прашувам „Како можеш да го гледаш тоа?“ – рече Леа и откри дека не жали што повеќе не работи на Пинк ТВ:

– Досега немав понуда да се вратам во Пинк. Не жалам што го напуштив Пинк, затоа што не оставам ништо, секогаш ја оставам вратата отворена – заврши водителот.

Останати вести од Радио Милева