Радио Милева

Води битка со опаката болест: На „Ѕвездата од Гранд“ и отстраниле ткиво, а потоа завршила на хемотерапија (фото)

Води битка со опаката болест: На „Ѕвездата од Гранд“ и отстраниле ткиво, а потоа завршила на хемотерапија (фото)
фото:принтскрин/србија данас,звезде гранда/принтскрин

Нежа Девчиќ на сите е позната како учесничка во „Ѕвездите на Гранд“, чиј ментор во 2018 година беше Ѓорѓе Давид.

Таа во моментот се бори со опаката болест, за која пишуваше на социјалните мрежи. Пејачката во февруари почувствува необична испакнатост под клучната коска, што не ја загрижуваше на почеток, но како што стануваше поголемо, Девчиќ се обратила кај докторот.

Иако на почетокот мислеше дека станува збор за запушена лојта жлезда, дијагнозата е всушност многу понеповолна.

фото:нежа девчиќ/принтскрин/инстаграм

Нежа веднаш го отстранила ова ткиво во локалната амбуланта и го испратила за анализа во Љубљана, а следното што дознало е дека ја чекаат хемотерапија и макотрпен процес на лекување на злобната болест.

фото:нежа девчиќ/принтскрин/инстаграм

– Првата мисла ми беше дали ќе ја изгубам косата. Кога ја напуштив онкологија, плачев три дена без да застанам – признала пејачката пред месец и половина.

Ѓорѓе Давид тогаш и испрати поддршка на Инстаграм.

Останати вести од Радио Милева