Радио Милева
Напад и одбрана

„Ве молам, пријавете“: Игор Џамбазов со предупредување за она што може да ви стигне од неговата Илина (фото)

„Ве молам, пријавете“: Игор Џамбазов со предупредување за она што може да ви стигне од неговата Илина (фото)
фото:игор џамбазов/инстаграм принтскрин

Јавните личности се почесто се мета и жртви на хакерите на социјалните мрежи.

Ваков виртуелен напад кој последно го паметиме беше оној на профилот на Миа Костова, како и врз оној на македонската водителка Лила Филиповска кои успеаја да се изборат пред хакерите за да го вратат својот постоечки профил и следбеници.

Но, хакерите бараат и други жртви меѓу јавните личности. Сега на мета беше планинарката и сакана на Игор Џамбазов, Илина Арсова.

фото:игор џамбазов/инстаграм принтскрин

Имено, нејзиниот Инстаграм е хакиран, а во соооштението на профилот пишува Игор:

-Дечки, некој го хакнал профилот на Илина Арсова. Сите пораки што ќе ви стигнат, не се од Илина туку од идиотот што го хакнал. Ве молам, пријавете и блокнете…Игор – пишува Џамбазов во одбрана.

фото:илина арсова/инстаграм принтскрин

Социјалните мрежи се повеќе стануваат главна алатка за маркетинг и бизнис, па хакерите ги користат профилите на оние корисници кои имаат голем број следбеници или пријатели за сопствени цели.

Нападот има и одбрана и тоа не било каква, затоа брзо очекуваме епилог во полза на омилената македонска јавна двојка.

Останати вести од Радио Милева