Радио Милева

Вакво нешто досега не е видено на евровизиската сцена: Австралија со врвен настап на првата полуфинална вечер

Вакво нешто досега не е видено на евровизиската сцена: Австралија со врвен настап на првата полуфинална вечер
фото: принтскрин

Сношти во Тел Авив се одржа првата полуфинална вечер на Евровизија, а Австралија за свој избраник ја имаше Кејт Милер – Хејдк.

Кејт Милер- Хајдк е наградувана кантиавторка која поминува низ светот на современиот поп, фолк и опера.

Во 2009 година ја освоила награда на Меѓународниот натпревар за пишување на песни. Кејт е образована пејачка по класична музика. Во 2015 година глумила во „ The Divorce“,

фото: Принтскрин

Кејт на националниот избор во Австралија ги освоила сите гласови на публиката и жирито, а со таа стана преставничка на нејзината држава во Тел Авив.

На првата полуфинална вечер таа настапуваше со песната „  Zero Graviti,“ , а тектот на песната сама го напишала.

фото: Принтскрин

Кејт воодушеви со својот сценски настап, а вакво нешто досега не е видено на евровизиската сцена.

Целиот настап погледнете го во продолжение.

Останати вести од Радио Милева