Радио Милева
враќање во иднината

Вака ќе изгледаат за 50 години: Ѓоковиќ, Федерер и Надал на Вимблдон (ФОТО)

Вака ќе изгледаат за 50 години: Ѓоковиќ, Федерер и Надал на Вимблдон (ФОТО)

Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер и Рафаел Надал речиси последните две децении доминираат на тениските терени.

Се започна од далечната 2003 година со освојувањето на Вимблдон од страна на Федерер, пошто следеше сурова доминација на големата тројка Федерер, Надал и Ѓоковиќ кои што од тогаш до денеска освоија 53 Грен слема (Федерер 20, Надал 18, Ѓоковиќ 15).

После децениската доминација и лесното совладување на противниците за овој долг период, некој од тениските љубители направи фотомнтажа за тоа како ќе изгледа Вимблдон за 50 години.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Love Tennis (@lovetennis.com_) on

 

Foto: Guliver/Matthew Stockman/Getty Images

Останати вести од Радио Милева