Радио Милева
Непребол

Трагично место полно со болни спомени: Принцот Вилијам се сеќава на моментот кога му соопштиле за смртта на мајка му

Трагично место полно со болни спомени: Принцот Вилијам се сеќава на моментот кога му соопштиле за смртта на мајка му
фото:EPA

При неговата посета на Националното собрание на Шкотска, принцот Вилијам изјави дека од ова место враќа убави и болни спомени.

Имено, тој открил дека бил токму таму кога дознал за смртта на неговата мајка, принцезата Дијана.

– Бев тука, во замокот Балморал, кога ми рекоа дека мајка ми ја нема. Во целосен шок, накратко најдов утеха во мисата одржана следното утро во мала црква во блиското село Крати.

Во денови исполнети со тешки, мрачни моменти, се обидував да се смирам гледајќи ги неверојатните пејзажи на Шкотска. Тогаш знаев дека ќе бидам длабоко приврзан за оваа земја засекогаш.

„Ми требаа дваесет години да ја прифатам нејзината смрт“, призна тој.

Војводата од Кембриџ честопати помислуваше на својата мајка, за која членовите на неговото семејство знаеја. „На тато многу ми недостигаш“, неодамна и рече малата Шарлот на својата баба, за која знае само од приказните.

„Тажен сум затоа што моите деца никогаш нема да ја сретнат“, рече принцот неодамна, кога емоциите целосно го совладаа додека стоеше пред олтарот и го изговори судбоносното да на Кејт Мидлтон.

Останати вести од Радио Милева