Радио Милева

Тој е најплатениот aктер и инфлуенсер на Инстаграм кој за една објава добива повеќе од милион долари

Тој е најплатениот aктер и инфлуенсер на Инстаграм кој за една објава добива повеќе од милион долари
фото:двејн џонсон/инстаграм/принтскрин

Познатиот холивудски актер Двејн Џонсон или попознат како „Карпата“ е најскапо платениот Инстаграм „инфлуенсер“, според податоците на британската компанија за маркетинг на социјалните мрежи – „Хопер ејч-кју“.

За една спонзорирана објава, американскиот глумец добивал и над милион долари. Со тоа тој ја надмина и најмладата милијардерка во светот – Кајли Џенер, чиишто тарифи достигнуваат околу 986.000 долари за објава. Следни во списокот најплатени „инфлуенсери“ се фудбалерот Кристијано Роналдо, супермоделката Ким Кардашијан, пејачката Аријана Гранде, Селена Гомез, Бијонсе, Џастин Бибер и Тејлор Свифт, како и фудбалерот Нејмар.

 

View this post on Instagram

 

Two hand philosophy. #letswork #ip #itmatters

A post shared by therock (@therock) on

Листата е создадена по разговори со славните личности, како и со компаниите. За одредувањето на цените се користат јавно достапни информации.

Меѓу спонзорите на „Карпата“ се технолошкиот гигант Епл, производителот на спортска опрема Андер Армор и норвешкиот бренд за пакувана вода – Вос, каде што глумецот има свој удел.МИА

Останати вести од Радио Милева