Радио Милева
„Утре нема да се срамам“

Тијана Дапчевиќ распали по колегите: „Музиката ја гледаат само низ пари, а песните им траат колку јогурт!“

Тијана Дапчевиќ распали по колегите: „Музиката ја гледаат само низ пари, а песните им траат колку јогурт!“
фото:тијана дапчевиќ/инстаграм принтскрин

Поп-пејачката Тијана Дапчевик сними нова песна за време на пандемијата, па за Блиц.рс откри дека не одлучила, како и многу пејачи, да ја објави кога ќе започнат активни настапи, бидејќи смета дека музиката не треба да се гледа преку полето на заработка.

Пејачката Тијана Дапчевиќ реши да и се посвети на музиката, и како што вели, да не се „изгори“. Затоа таа ја објави песната, традиционално, на нејзиниот роденден.

– Нешто мора да се случува за душата! Дозволете ми да се исплатам, музиката не треба да се гледа преку полето на заработка. За сите што ја гледаат исплатливоста на песната, таа трае три дена, како јогурт. Гледам да направам музика од која нема да се срамам утре, за што моето дете ќе рече „ова е она што мајка ми го пее!“ – вели Тијана, и додава:

– Песната излезе на мојот роденден затоа што открив дека секогаш кога ќе ја објавам за родендени, ќе биде добро. Песната „Ресет“ е на роденденот на мајка ми, „Презир“ е на мој, исто како и оваа последната „Слепа љубов“. Тоа е традиција што треба да се запази. Прекрасна песна што ќе остане и која луѓето ќе ја сакаат. Кај нас и во регионот има поинаква маглина во морето, нешто што е убаво, исконско, што не ве остава рамнодушни. Драго ми е што луѓето реагираа одлично. Го снимавме видеото во кино „Ѕвезда“, во кое никој не влегол со години, а за снимање го одбравме најстудениот ден во годината! Снимавме за една ноќ и едвај чекам да реагираат луѓето.

На изјавата на многу колеги дека за време на пандемијата песните немаат каде да се промовираат, Тијана одговара:

– Има каде да се промовира музиката. Како живееле поп-пејачите со години? Каде промовиравме?
Дапчевиќ открива дека за време на пандемијата на вирусот корона и недостигаат настапи, но дека се помирила со ситуацијата бидејќи во моментот е на музичката сцена.

– Не живеам од пеење некое време. Ситуацијата е таква каква што е – рече таа, и откри дека со нетрпение го чека концертот што ќе го има наскоро и за кој веќе се започнати подготовките.

– Пробите се во тек, на 17 февруари во театарот „Мадленианум“, како дел од фестивалот „Ноќ на Белград“, се одржува мојот концерт. Ќе пеат и свират поп, џез рок, етно музичари и пејачи. Она што го знам е дека на сцената ќе има многу колеги – вели таа и додава дека посебно внимание се води поради короната.

– Ќе ги почитуваме сите пропишани мерки, ме интересира како ќе седат одделно паровите што ќе дојдат да ме слушаат. Момче треба да седи, па да се разделат две места, па неговата девојка. И сега, ме интересира како ќе се држат за рака – се пошегува Тијана за споменатиот српски медиум.

Останати вести од Радио Милева