Радио Милева

Тежок период и борба за живот: Роналдо не може да ги сокрие солзите

Тежок период и борба за живот: Роналдо не може да ги сокрие солзите
PROFIMEDIA

Иако скандалите постојано се поврзуваат со неговото име, Кристијано Роналдо има други грижи. Имено, неговата мајка Долорес Авеиро, со која е многу близок, откри дека ракот на дојката се вратил, а таа се бори за живот.

“Ми ја оперираа и другата града во Мадрид, бев на радиотерапија и сега се борам за живот”, вели таа за  една португалска телевизија. Детали за самата операција не изнесе, но додаде: “Никој не знае за другиот.”

Откако еднаш и го спасија животот, Роналдо во 2009 година инвестираше многу за да се изгради центар за лекување на рак во болницата каде ја лекуваат неговата мајка и донираше огромна сума на  португалски здруженија за борба против ракот.

PROFIMEDIA.

“Кристијано секогаш ќе им биде благодарен на лекарите и медицинските сестри кои и го спасија животот. Сакаше да видат колку многу тоа го цени “, вели еден од неговите најблиски пријатели.

Инаку, Долорес, кој сега има 64 години, прв пат и  беше дијагностициран рак на дојка во 2007 година, а потоа ја оперираше десната дојка. Таа беше подложена на радиотерапија и продолжи да зема одредени лекови за да се обиде да ја задржи болеста под контрола.

Потсетиме, Кристијано Роналдо и неговата мајка Долорес имаат многу блиски односи, особено откако татко му почина во 2005 година, по неколкугодишна борба со алкохолизмот.