Радио Милева

Теа Таировиќ последна настапуваше со Шабан Шаулиќ, а сега откри една анегдота од кобната вечер која никогаш нема да ја заборави

Теа Таировиќ последна настапуваше со Шабан Шаулиќ, а сега откри една анегдота од кобната вечер која никогаш нема да ја заборави
фото:Владимир Шпоричиќ/принтскрин Инстаграм

Младата српска пејачка Теа Таировиќ имаше можност повеќепати да соработува со сега починатиот пејач Шабан Шаулиќ, а сега се сеќава на една анегдота од дружењето со него.

Теа Таировиќ настапи со Шабан Шаулиќ ноќта пред тој да загине во сообраќајката во Германија враќајќи се од настап, а одејќи кон аеродром.

“Седев покрај Мирсад, буквално јадевме од истата чинија. Јадевме нешто пред свирката и го прашав зошто не пее некои други песни што ги сакам, како”Гордана”,” Михајло “и така натаму … Тој тој рече дека порано ги пеел, ми кажа дека се од репертоарот што го имал порано. Имавме некој таков редовен разговор “, се сеќава Теа.

“Има една анегдота. Тој сакаше да се меша многу во аранжманот. Текстот беше “Ти си нова во овој град, секој би сакал да те украде “, а тој вели: Како, бре, нова, секој ја знае, а потоа го смени текстот. На тоа секогаш ќе се сеќавам”, раскажува пејачката..