Радио Милева

Тага пред домот на Синан Сакиќ: Колегите доаѓаат за последен пат да се поздрават од пејачот!

Тага пред домот на Синан Сакиќ: Колегите доаѓаат за последен пат да се поздрават од пејачот!

Пејачот Синан Сакиќ по тешко боледување почина во петокот, а денес ќе биде погребан во Лозница. Телото на починатиот пејач се наоѓа во неговиот дом, каде што може да дојдат неговите пријатели и колеги да се поздрават од него за последен пат.

Пред самиот влез на домот, луѓето ги пречекува ќерката на Синан.

Синан Сакиќ беше еден од омилените пејачи меѓу колегите. Прв меѓу нив пристигна Драган Којиќ Кеба заедно со сопругата, па Зорица Брунцлик и Кемиш, Бобан Рајовиќ, Ацо Пејовиќ, Саша Матиќ.

Како што пренесуваат медиумите, целата екипа на „Јужни ветар“ ќе биде присутна на погребот.

За потсетување, минатата година Синан имаше операција на која му беа вградени стентови во жолчните канали, но лекарскиот конзилиум составен од еминентни лекари од неколку балкански земји  констатирал дека тоа не е трајно решение и дека пејачот сепак ќе мора да оди на трансплантација на црниот дроб.

фото:пинк.рс