Радио Милева
Спомени од животот

„Таа беше единственото што ми остана, а сега ја нема“: Рада Манојловиќ со тешко срце проговори на болна тема

„Таа беше единственото што ми остана, а сега ја нема“: Рада Манојловиќ со тешко срце проговори на болна тема
фото:рада манојловиќ/инстаграм принтскрин

Пејачката Рада Манојловиќ во емотивна исповед истакна дека нејзината баба и била најголема поддршка и дека како дете ја однеле кај гатачка за да ја тргне магијата затоа што многу плачела како дете.

– Не сум пеела повеќе од шест месеци. Поради смртта на баба ми, се повлеков уште малку за да жалам, да не бидам средена, насмеана и убава. Ја изгубив баба ми, мајка на мајка ми. Таа е наша мајка и баба од 2004 година. Таа беше тука за мене и за сестра ми кога беше најтешко. Таа не дозволи да ја почувствуваме загубата на нашата мајка, таа беше поддршка. Таа е единствената работа што остана од мајка ми. Последен пат ја видов пред вонредната состојба, во март минатата година. Таа ми го направи животот подобар и ги заборавив сите проблеми кога ја видов. Мислам дека нема што не исполнив за неа, таа беше среќна што нè имаше – ја започна приказната на Рада.

– Сите зборувале за мене кога се родив дека ќе бидам пејачка. Многу плачев, ме однесоа кај баба ми да ми ја тргнат магијата. Многу врескав, па ме однесоа кај гатачка, но и денес врескам – рекла Рада.

– Детството ми беше прекрасно. Играв тенис, го направив тоа што го сакав, беше поинакво време. Сите се познававме на село. Денес не е лесно за родителите. Не ми недостасуваше ништо како дете, можеби така ме воспитуваа. Немавме ништо, но имавме љубов и среќа – рече Рада во „Премиера – викенд специјал“.

Останати вести од Радио Милева