Радио Милева
крвта не е вода

Сте го гледале, а не сте знаеле дека Алексеј е синот на Драган Бјелогрлиќ: Заигра и во серија кај татко му и еве дали личи на него? (ФОТО)

Сте го гледале, а не сте знаеле дека Алексеј е синот на Драган Бјелогрлиќ: Заигра и во серија кај татко му и еве дали личи на него? (ФОТО)

Дека крвта не е  вода говори и  фактот што осумнаесетгодишниот Алексеј Бјелогрлиќ се појави во сцена во училиште, исто како и неговиот татко, кој на почетокот на својата кариера во улогата на Слободан Попадиќ – Боба во серијата “Подобар живот”, каде го играше немирниот ученик.

Алексеј во “Жигосани” доби мала, но впечатлива улога на ученик кој шмекерски и се спротиставува на професорката  и со тоа е веројатно ќе ја импресионира и публиката. Тој се’ уште е  млад човек кој е полн со ентузијазам, па Драган го ангажирал, бидејќи малиот изразил желба сам да заработи пари за својот одмор.

Малиот Бјела во текот на летото цело време и бил од помош на екипата само за да успее да заработи за џепарлак“ – влат изворите од тимот кој ја сниомаше серијата.

Алексеј многу работел и зад камерата кога станува збор за продукцијата, за што е и најмногу заинтересиран.

Наследникот на Драган Бјелогрлиќ не е заинтересиран толку многу за глума, туку за продукција. Сепак, на момчето е амбициозно и сака да го искористи знаењето на неговиот татко, па апсорбира сè што е можно кога станува збор за светот на филмот“ – додава изворот за српски Курир.

Алексеј веќе играше во филмовите Драгана Бјелогрлиќ, во првиот и вториот дел од „Монтевидео“.

Прв пат кога младиот актер се појави на малите екрани во 2010 година ја доби улогата на малиот Тирке, а второто продолжение на оваа режисерско деби на Бјелогрлиќ тој се појавува како десет годишен фудбалер.

Алексеј се обидел и како театарски актер и застанал на сцената на белградското „Народно позориште“ во претставата „Добро помнам сè“, која е во режија на неговиот татко, по повод 70 години од фудбалскиот клуб Партизан. Таму, тој рамо до рамо игра со Предраг Ејдус, Ненад Јездиќ и Нада Шаргин.

Останати вести од Радио Милева